Cílem výpravy bylo původně vylézt na Vulkán Hudson, ale to se poměrně rychle ukázalo nemožným, právě kvůli počasí. K vulkánu se totiž musí člověk přiblížit tak, že nejdříve autem přejede řeku Hudson, přes kterou stále ještě není most, takže je třeba ji autem projet. A není to žádná říčka. Pak můžete jet ještě dvacet kilometrů, jít tři dny na vulkán a doufat, že až pojedete zpět, nebude řeka rozvodněná a nebudete muset s autem čekat odříznutí od civilizace, až zase voda opadne. Naštěstí dokonce i Hvězdpravec usoudil, že brodit řeku a následně lézt v příšerném počasí na vulkán není možné. Takže plán lézt do kopce byl definitivně zavržen.
Náhradním plánem bylo projet kus Carretery Austral, silnice
Z Carretery dnes vybíhá dokonce pár cest do vnitrozemí nebo naopak k moří. Pár se jich ještě staví, jako například cesta, která vede do Bahíi Exploradores. Chybí deset kilometrů k moři. Minulý rok byli dělnící schopni postavit kilometrů šest, protože stavět silnici v pralese dá zabrat. A patagonští dělníci rozhodně nevyspávají siestu tak intenzivně jako dělnící v Santiagu. Podezřívám je sice, že více, než vysokou pracovní morálkou, je to tím, že jim je prostě v patagonském dešti a větru zima, pokud se nehýbou, ale přesto jejich výkon zaslouží veliké smeknutí.
Lidé, kteří v Patagonii žijí, musí turisty ze Santiaga vnímat jako lidi z jiné planety. Ve většině Patagonie není mobilní pokrytí a dokonce ani telefonní dráty. Domluva funguje výborně přes vysílačky a především přímo. Kdybych měla popsat náš typický den, bylo by to asi nějak takto: chceme jít dělat cosi. Zeptáme se v místě, kde bydlíme, jak na to, a je nám řečeno, že máme jít do té a té vesnice a zeptat se na tohoto a tohoto člověka.
Protože jejich srub i sroubek leží patnáct minut cesty pěšky prudce dolů z cesty, kam se dá dojet autem (což odpovídá asi dvaceti minutám prudkého stoupání zpět na cestu), Ninoska pro pocestné také vaří večeře a snídaně. Používá k tomu hlavně ingredience z vlastní zahrádky a od vlastního dobytka. Každý večer tak pocestný zasedne ke stolu s celou rodinou, popije maté, pojí a dozví se spoustu věcí. První večer, který jsme strávili u Wernera, byl na návštěvě u Ninosky nejen její tatínek námořník a maminka, kteří bydlí v Punta Arenas, ale také místní farář. Farář přišel ke srubu v goretexové bundě, pohorkách a s batohem na zádech a fakt, že je to vlastně farář, mi došel, až když ho Werner tituloval oslovením "padre", otče. Večer jsme se pak dozvěděli snad o všech výbuších vulkánů kolem, kdo to viděl první a kdo co ve vesnici právě dělal. A také jsme se dozvěděli o patagonských přehradách. Ale o těch později.
U Wernera jsme si užívali jezera, přirody, deště a hlavně jsme čekali. Měli jsme se tam totiž sejít se Standou, Mankou a Markétou, našimi kamarády ze Santiaga, kteří na rozdíl od nás do Patagonie neletěli, ale jeli autem. A protože Panamericana končí v Puerto Montt a dál se musí přes moře, nebo jinak velmi komplikovaně, a celá cesta má přes 2000km, dalo se čekat, že dohodnout se na setkání "ve středu večer u Wernera", bude možná vyžadovat drobnou modifikaci. A také že ano. Ve středečním večeru se neobjevil nikdo. Protože v Patagonii není ani internet, ani telefon, rozhodli jsme se prostě počkat a jenom jsme doufali, že se kamarádům někde něco nestalo.
Tedy skoro. Na moři byly velké vlny a trajekt čekal dvanáct hodin kousek od přístavu, aby mohl na moře vyplout. Tak proto jsme čekali my u Wernera. Inu, kdo nerad čeká, ať do Patagonie raději vůbec nejezdí.
Další jurodivé Evropany jsme potkali ve Valle Exploradores. V hostelu Alacaluf tady žije rázná Němka Katarina, její úslužný manžílek Thomas, deset psů, dvě kočky a jejich pět čerstvě narozených koťat. Vlastně už jen čtyři koťata, protože jedno kotě odjelo s Markétou, dcerou našich kamarádů, k velké nelibosti Standy. Katarina nejdřív striktně odmítla nechat nás vstoupit se psem, ale asi po pěti vteřinách se její srdce při pohledu na Bellininu slintající tlamu vykukující z okýnka u auta ustrnulo. Zapalujíc si cigaretu se nám uvolila rázným krokem svých v gumovkách obutých nohou ukázat, kde všude se na jejich pozemku dá bydlet. Za štěkotu všech jejích deseti psů jsme se dostali nakonec i ke krytým prostorám, ve kterých ale Katerina dlouho nevydržela, protože právě dokouřila cigaretu a potřebovala si zapálit další. Markéty se zeptala, zda je kluk nebo holka a za nepřetržitého brebentění nás táhla svojí farmou dál a dál připomínajíc občas, ať dáváme pozor na nízké střechy některých různě rozestavěných či rozpadajících se budov: prý se o ně každou chvíli praští do hlavy. Věřím.
Jedna věc ale tuhle kouzelnou část země plnou jezer, řek a ledovců ohrožuje. Bláznivý nápad vybudovat na řekách přehrady, zatopit údolí, postavit vodní elektrárny a natáhnout, v chilské snaze být ve všem první, 2000km drátů vysokého napětí až do Santiaga a na sever, kde důlní těžba potřebuje více elektrické energie. V zemi, která se věčně třese, kde rok co rok exploduje nějaký vulkán, kde je zcela nevyužívaná energie sluneční nebo geotermická, je tenhle projekt do nebe volající pitomostí. Zvláště s době, kdy se ví, že zásobárny vody je třeba chránit, a tou patagonské ledovce nepochybně jsou. Zůstává mi nad tím rozum stát. O přehradách jsem věděla už předtím, ale musela jsem Patagonii vidět, abych si uvědomila, jak obrovská by byla ztráta tohoto kusu země. A jak nesmyslná je představa, že přes všechny ty neobydlené kraje budou moci vést sloupy a dráty. Více informací najdete tady.
A tak nevesele se s vámi zase na chvíli loučím. V druhé polovině února u nás budou naši a budeme společně trochu poznávat sever. Na fotky se můžete podívat tady, a pro eventuální cestovatele do Patagonie přidávám alespoň náš itinerář:
Itinerář: Balmaceda-Cohayque-Puerto Aisén-Puerto Chacabuco-Puhuyapi-Cohayque-Villa Cerro Castillo-Bahía Murta-Puerto Sanchez-Rio Tranquilo-Valle Exploradores-Puerto Bertrand-Valle Chacabuco-Puerto Guanal-Chile Chico-Cerro Castillo-Puerto Ibañez-Balmaceda
vy jste dobrodruzi!! to je parada. jen nevim, jak si vysvetlit slovo jurodivy?? paja-ostrovanka
OdpovědětVymazatTerezo nadhera!!! Chile a celkove America Latina ;) je manzeluv sen, vubec bych nebyla proti vymenit ho za Nigerii ;) Jinak mas nadherny blog nebo blogy ;) Uz jsem docetla celou Francii a ted jsem asi v pulce Chile a uz se tesim na recepty!!
OdpovědětVymazatPaja: ja znam to slovo z Nohavicovy pisnicky, kde se zpiva "Vincent je jurodivy" a predstavovala jsem si vzdycky nekoho trochu blazniveho ci vizionarskeho. Slovo se mi libi, protoze je v nem i to "divy" a na blazny usazene v koutech Chile mi pekne sedi. Tak jsem se na tvuj popud podivala na internet, abych si to overila, jestli nahodou neplacam nesmysly a nasla jsem tohle http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/149509 .
OdpovědětVymazatMonika: diky, ty jsi tedy pilny ctenar, vsechno to po mne precist :-)